Arama Sonuçları

1. Tolga Can

Gönüllü CAD'ci aranıyor

Merhaba Sevgili MühendisBeyinler Kullanıcıları, Bir grup üniversite öğrencileri olarak Türkiyede henüz eşi benzeri olmayan bir projeye başlıyoruz. Basitçe göstermek gerekirse, projemiz, milli projelerimizi: youtu.be/-M1LsKO3F9U videodaki gibi animasyonlu hale getirmeyi hedefliyoruz. Proje...
  2. Tolga Can

kopyalama

Aynı çizim üzerinde gördüğü için olabilir, çoğalttığın çizimi kopyalayıp farklı bir plane üzerine yapıştırdıktan sonra veya mevcut çizimden çıkıp aynı plane üzerine çoğalttığın çizimi ekleyerek/yapıştırarak ayrı ekstrüzyon yapabilirsin
  3. Tolga Can

Mühendis Beyinler Telegram Grubu

Merhaba sayın MB kullanıcıları, Geçen gün görüp girmiş olduğum, MB sitesine benzer başka bir sitenin telegram kanalı kurmuşlar. Düzenli olarak haberler ve gelişmeleri duyurup, duyuruların altına kullanıcılar yorum yaparak durumu tartışıyorlar. Kanal duyuru kanalı olmasından ötürü yalnızca...
  4. Tolga Can

Endüstri mühendisliği için bilgisayar önerisi

ömer merhaba, ben i5 kullanıyorum ve autocad tarzı programlarda sıkıntı yaşamıyorum. Şundan eminim i7 gerçekten gereksiz, hangi dersler dahil olursa olsun. i3 te yetersiz :) yani i5 8gb ram sana hem yeter hem artar derslerinde, 6 sene önce aldığım başka bir i5 bilgisayarım hala işimi görcek...
  5. Tolga Can

Microelectronic Circuits ve The Art of Electronics kitaplarının karşılaştırılması

Ahmet, sen emeklemeden koşmak istiyorsun. Microelectronics, elektriği temel düzeyde bilmeden her cümlesini 2 kez okumanı gerektircek düzeydedir. The art of electronics kitabı senin için hem yeter hem artar. Üniversitemiz hocaları hatta microelectronic circuits kitabını 3. sınıftan itibaren...
  6. Tolga Can

Microelectronic Circuits ve The Art of Electronics kitaplarının karşılaştırılması

Ahmet merhaba, Microelectronic circuits biraz daha ağırdır, üniversite düzeyinde denilebilir. The art of eletronics biraz daha herkesin anlayabileceği bir dil kullanılmıştır. Başlangıç için ise the art of electronics tercih edilir. Çoğu kişi the art of electronics için mesleki olarak olmazsa...
  7. Tolga Can

3x3 Boyutundaki Matris İle Direnç Ölçümü

Evet ama bu şekilde de devre yanlış oluyor, akım oraya gitmek isteyecek, ekleme veya çıkartma yapmamız gerekir. Bir de her bir direncin altında aşağı doğru devam eden bağlantının içine bir bağlantı daha ekleyip bunu da üstünde kalan dirençlerin (-) gerilimli ucuna bağlarmısın? Bu durumda...
  8. Tolga Can

Evet doğru ben devreyi tam incelememişim. Bahsettiğim kanun da buna uymuyor şuan. Biraz detaya indiğimde aklıma bir düşünce geldi, şimdi düğüm sayısını artırırsak bu sorunun üstesinden gelebilceğimizi düşünüyorum. U1:A,U1:B ve U1:C nin bağlantılarını direk matrise gönderebilirmisin, mesela U1:A...
  9. Tolga Can

Güzel bir projeymiş, Şimdi aklıma takılan şey, akım R9'dan sonra sola gidiyorsa sağda gerilimin yüksek olması, basit kirchhoff gerilim kanunu yani. Bunu engellemek için acaba U2:B'nin 10 numaralı bağlantısına topraklama eklemeyi denedinmi hiç?
  10. Tolga Can

OrCAD PSPICE kulllanımı hakkında

Birkaç çözüm sunabilirim tabi sorunu göremediğim için bukadar elimden geliyor, 1. New simualation kısmından 1000Hz lik değeri 10Hz yapmayı dene yüksek gelmiş olabilir 2. Probları toprak bağlantıların önüne ekleyip grafiğe yeniden bak bağlantında mı sorun diye
  11. Tolga Can

OrCAD PSPICE kulllanımı hakkında

Merhaba Yunus, Bunu, değiştirmek istediğin opampı seçip sağ tıklayıp üst kısmında yazan "mirror vertically" yi seçmen gerekiyor. "Mirror horizontally" seçeneği ise Y ekseni etrafında yansımasını alacaktır.
  12. Tolga Can

merhabalar ben sakarya ün.de mekatronik mühendisliği okumak istiyorum

Bunları kim dediyse bir daha tavsiye vermesin. 1. Teknoloji fakülteleri, mühendislik fakültesi ne kadar karşı çıksa da aynı imza yetkilerine sahip, dava sonucu kazanıldı 2. Sakarya üniversitesi İTÜ yan kuruluşudur ve bazı hocaları oradan gelmektedir (orada okuyan inşaat mühendisi arkadaşım...
  13. Tolga Can

Yapay Zeka Mühendisliği

Bu nerede çalışacağına bağlı. Hedefin Elon Musk, google, apple yanıysa çok işe yarar, fakat türkiyede yapay zekayı kullanıp geliştirecek teknoloji henüz yok. Ayrıca asıl önemini 5 yıl sonra mı yoksa 10 yıl sonra mı kazancak bilinmiyor, ama istekli olduktan sonra bu bir engel değil bence
  14. Tolga Can

Forum sayfasında sorun

Merhabalar sayın moderatör ve yöneticilerim, Yaklaşık 1 aydır nezaman forum sayfasından bir konuya tıklasam blog sayfasına yönlendiriliyorum. Giriş-çıkış-tekrar giriş yapmayı denedim değişiklik yok, fakat çıkış yaptığımda konuları açabiliyorum. Ayrıca daha önce açtığım konuları çevrim içiyken...
  15. Tolga Can

Otomasyon Programları

Teşekkür ederim Şenol Bey, peki hangisiyle başlamam iyi olur?
  16. Tolga Can

Otomasyon Programları

Merhabalar, bir süredir otomasyon alanında çok araştırmalar yapıyorum ve en çok duyduğum iki şey PLC ve SCADA. Bunları araştırdım, karşılaştırdım fakat öğrendikçe daha çok kararsız kaldım. Hangisi daha yaygın? Baştan öğrenmeye niyetim var fakat hangisine yönelsem bilemedim. Öğrenme isteğimin...
  17. Tolga Can

Devre bilgisi. Lütfen!!!

İnternette 220V AC-10A olan röleler var şehir gerilimine uygun, bunun dışında 100-200 W'lık lambalar için ise 5V luk olanları da var. Prize takacaksan 220V AC alman iyi olur
  18. Tolga Can

Devre bilgisi. Lütfen!!!

Merhaba Melih, bahsettiğin olaya işe yarayacak devre elemanına röle deniyor. Basit devre şeması ve kurulumu ile ilgili şuna bakmanı tavsiye ederim
  19. Tolga Can

Kozmos Evrenin ve Yaşamın Sırları / Carl Sagan

@Y. Hocaoğlu teşekkürler tavsiyeniz için. Şahsi düşüncem bir şeyi sevmesek de insanları ondan soğutmaya çalışmak yerine uyarmak daha mantıklıdır. Bu kitabı düşüncelerimin değişmesi için değil, düşünce ufkumun genişlemesi için alacağım ve bence almak isteyen herkes öyle yapmalı
  20. Tolga Can

Evinden calisacak, bilgisarda basit resim duzenlemeleri yapacak eleman araniyor.

Merhabalar, ben ileri düzey Photoshop bilgisi ile üniversitemizde bulunan kulübümüzde editleme yapıyorum. Bahsettiğiniz şey tam bana göre, bir süredir part time çalışabileceğim resim editleme/logo tasarlama/ afiş tasarımı bir iş arıyordum. Kullandığım program Photoshop CC (2016 ve sonrası...
Yukarı Alt